Nasreddin Hoca ile Eşeği Sürmeli

Oyun Adı: Nasreddin Hoca ile Eşeği Sürmeli
Yazan: Hüseyin Gazi İNCE - Ali OKYAR
Yöneten: Hüseyin Gazi İNCE - Ali OKYAR
Müzik: Turgay YILDIZ
Teması: Nasreddin Hoca’nın çocuklarımıza tanıtılması ve dostluk.
Oyunun Özeti ;

Nasreddin Hoca eşeği Sürmeli’nin tembelliğinden bıkmıştır. Onu çok sevmesine karşın bir anlık kızgınlıkla eşeğini pazara götürüp satmaya karar verir. Sürmeli eşekse N. Hoca’dan ayrılmaya hiç niyetli değildir. Pazara geldiklerinde eşeğin huysuz davranışları nedeniyle müşterilerin hiç biri Sürmeli eşeği almak istemez. N. Hoca ne yapacağını kara kara düşünürken Fırıldak Ömer Sürmeli’yi almaya talip olur. N. Hoca yok pahasına eşeğini satar.
N. Hoca yorgun bir kenarda soluklanırken, Fırıldak Ömer aldığı eşeği satmak için Pazar meydanında bağırmaya başlar. Eşek hakkında öyle sözler uydurur ki bir anda çevresini müşteriler sarar. N. Hoca üç paraya verdiği eşeğinin bu kadar becerili olduğunu duyunca, o da alıcıların arasına katılır. Artırmada satılan eşeğini aldığı paranın birkaç katına geri alır. Fırıldak Ömer’den aldığı parayı geri verir eşeğini alır. Ömer paraya itiraz eder, aldığı fiyattan fazlasına satmıştır ve paranın kalanını istemektedir. N. Hoca paranın kalanını deve dikeni ekip, dikenlere takılacak olan koyunların yünlerini toplayıp sattıktan sonra getireceğini söyler. Çevredekiler bu fikre gülerken N. Hoca eşeğini alıp çıkar. Fırıldak Ömer aldatıldığını düşünerek N. Hoca’dan eşeği parasız geri almaya karar verir. (PERDE)
F. Ömer geceyarısı N. Hoca’nın evine girer ve bazı zorluklardan sonra eşeği çalar. Sese uyanan N. Hoca ve Karısı dışarı çıktıklarında eşeğin çalındığını görürler. Karısı N. Hoca’yı suçlar. N. Hoca Karısına, hırsızın hiç mi suçu yok, diyerek karşı çıkar.
Ertesi gün N. Hoca pazara gittiğinde, Fırıldak Ömer’in eşeğini satmaya çalıştığını görür ve yanlarına gider. Fırıldak Ömer eşeği geri vermek istemez. Kadıya gitmeye, mahkemeye çıkmaya karar verirler. 
Mahkemede kadı iki tarafı da dinler. Fırıldak Ömer hak etmediği bir parayı N. Hoca’dan istediği için Kadı ona kızar. Ama yine de son kararı Sürmeli eşeğin vermesi gerektiğini söyler. Eşek bile olsa sevdiği kimselerle, mutlu olduğu yerde yaşama hakkı olduğunu söyler. Sürmeli heyecanlı bir bekleyişten sonra N. Hoca’ya koşar ve ona sarılır. N. Hoca da eşeğini bağrına basar.    
Kostüm: Çan Tiyatrosu
Sahne Tasarımı: Ferhat GÜNDÜZ
Oyuncu Sayısı: 8 (Sekiz)
Süre: İki Bölüm - 60’

Halil Sezai Erkut Cad. Afra Sk. No: 1 / 205-206-207 Etlik / Keçiören / Ankara +90 551 593 03 10 - +90 554 797 51 72