Alaaddinin Sihirli Lambası

Oyun Adı: Alaaddinin Sihirli Lambası
Yazan: TURGAY YILDIZ
Yöneten: TURGAY YILDIZ
Teması: Ana tema : Sevgiye ve sevgiliye ancak sevginin kendi gücüyle ve emek vererek ulaşabilirsin. Yan temalar : . Bir şeyi hak etmek için, çalışmak ve alın teri dökmek gerekir. . Hırslı olmak insanı felakete sürükler.
Oyunun Özeti ;

Yoksul anasıyla yaşama mücadelesi veren Alaaddin’in en büyük özlemi zengin olmak, saraylarda yaşamaktır. Ama tembel Alaaddin’in o günkü düşüncesi tüm bunlara çalışmadan sahip olmaktır. Bu hayallerle annesinin zoruyla evden iş aramak üzere çıkan Alaaddin, kazın ayağının hiç de öyle olmadığını, emeksiz yemek olmayacağını anlar. Bu acı gerçekle eve dönen Alaaddin, babasından kendisine kalan tek hatıra eski bir lambayla dertleşir.
Bu sırada, sarayın sihirbazı vezire bir sihirli lambadan söz eder, bu lambayı kim ele geçirire dünyanın hâkimi de o olacaktır. Hırslı bir adam olan Vezir, lambanın peşine düşer.
Alaaddin için lambanın anlamı büyüktür; dedik ya babadan kalan tek yadigârdır. Bu duygularla lambayı okşayan Alaaddin lambadan çıkan kocaman bir cinle karşı karşıya kalır. Lambanın cini olduğunu söyleyen cin Alaaddin’e ne dilerse gerçekleştirebileceğini söyler. Bir anda hayatı değişen Alaaddin ve annesinin keyiflerine diyecek yoktur.
Bu arada saraydaki şatafatlı hayatın dışında bir ortam görmemiş olan sultanın kızı halkın arasına karışmak ister. Çünkü prenses, her dediğinin gerçekleştiği ama gerçek duygu ve düşünceleri görme şansının olmadığı saray hayatından sıkılmıştır.
Sultan prensesin çarşıya çıkacağı gün bir ferman çıkartır: ‘Kızım çarşıyı pazarı onurlandıracak, kim ki prenses geçerken ona bakarsa derhal tutuklanacak ve en ağır cezayla cezalandırılacaktır. Bu fermana Alaaddin dışında bütün halk uyar.
Alaaddin önce cinin gücünden yararlanıp prensesi kendine âşık etmek ister ama sonra vazgeçer. Çünkü Alaaddin, büyüyle gelecek sevginin bir anlamı olmadığını, sevgiye, sevgiliye kavuşmak için emek verilmesi gerektiğini düşünür.
Vezir cephesinde ise durum şudur: Tüm ülkenin tüm halkının tüm lambaları toplanmış fakat sihirli lamba bulunamamıştır. Vezir, sihirbazı tehdit eder. Bunun üzerine sihirli küresine bir kez daha bakan büyücü, lambanın Alaaddin’in evinde göründüğünü söyler.
Bu sırada Alaaddin lamba cinine özgürlüğünü verir. Alaaddin’i çok seven cin olmazlansa da Alaaddin bu kararlıdır. Cin artık özgürdür. Tam bu sırada saray muhafızları tarafından tutuklanan Alaaddin ve annesi, vezirin sorgusuna muhatap olur. Cini özgür bıraktığını ve sihirli lambanın artık sadece basit bir lamba olduğunu söyleyen Alaaddin’i ve annesini büyük bir ceza beklemektedir. Bütün bu olup bitenlerden habersiz olan sultan, cinin yaptığı büyü sayesinde vezir ile Alaaddin arasında geçen konuşmaya tanık olur ve gerçeği öğrenir. Prenses Alaaddin ile evlenir ve vezir de lambanın içine hapsedilerek lamba veziri olur.

Halil Sezai Erkut Cad. Afra Sk. No: 1 / 205-206-207 Etlik / Keçiören / Ankara +90 551 593 03 10 - +90 554 797 51 72